Gubcsi Lajos
Hírek A MM Élőtárlata Albumok Díjak Gálák Gubcsi Lajos életrajza - A MM Laudációk Mecenatúra MM-díjazottak Hangoskönyvtár
A Magyar Művészetért Díj Porteleki Lászlónak
A díjat Gubcsi Lajos alapította 1987-ben
PORTELEKI LÁSZLÓ, A MUZSIKÁS TAGJA IS
A Magyar Művészetért Díjban részesül díjrendszerünk 47. gáláján Budapesten jún. 13-án.
Porteleki László az egyik leghíresebb magyar prímás, emellett kobzán, tamburán zenél, és énekel. Amikor a hetvenes évek elején Ozoráról, nagyszüleitől felkerült Budapestre, megérezte, hogy épp a vidéken megélt hagyományt kell tovább vinnie.
1976-ban megalapította és vezette a nemzetközileg is úttörő Tékát, majd a Honvéd Művészegyüttes zenekarának prímása lett. 1998-tól a világhírű Muzsikás együttes, vagy ahogyan ő mondja, „a négytagú trió” tagja, s számára ez a zenekar missziót jelent. Stílushűségével
és virtuóz technikájával a tipikusan erdélyi hegedűjáték egyik leghitelesebb előadója. Másfél évtizede hozta létre saját zenekarát, a Porost, amely a Fonó táncház életének meghatározó zenei forrása lett.
További hírek
Gubcsi Lajos és A Magyar Művészetért 47. Gáláján

https://www.youtube.com/watch?v=H0W1on8O2jU&t=424s

Zseniális népzenészeink… mintha táncházban lennénk 37 éves történetének legjelentősebb, 47. gáláját tartotta A Magyar Művészetért Díjrendszer és Gubcsi Lajos 2024. júniusában, a Trianon által szétszakított magyarság életerejének fényében. A 4 részes videósorozat e 4. részében egy különleges népzenei csúcsteljesítményt idézünk vissza: 8 nagyszerű, díjazott zenész tökéletes, felemelő és magával ragadó közös improvizációját, amely így mestermű lesz, s akik most először, ezen alkalomból játszottak együtt – egyben átvette A Magyar Művészetért Díjat Salamon Beáta és Porteleki László, Ex Libris Díját pedig Dezső Attila, Kovács Márton, Kuczera Barbara, Molnár Péter, Péter Tamás, Porteleki Zoltán, utólag pedig Szilágyi Tóni.


DRÁGA IMRE ATYÁNK...
Megrendülten adjuk tovább, hogy 85 éves korában elhunyt a drága Kozma Imre, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke 1989-től.
A mi drága Imre atyánkat 1963-ban szentelték pappá, 1997-ben felvételét kérte a Betegápoló Irgalmasrendbe, melyet 82 éves koráig irányított - a gyógyításnak is szentelve örök figyelmét.
Élete, személye legenda. A Magyar Művészetért közösségét sok baráti szál fűzte hozzá. 2006-ban Bartók Béla-emlékdíjban részesíthettük, 2007-ben Árpád fejedelem-díjat nyújtottunk át neki a dégi Festetics-kastélyban, s részt vett a mi Szoborkertünkben az Árpád és fiai négyes szoborcsoport felavatásán, egyben fel is szentelve azokat. Kegy volt vele lenni.
Kivételesen nagyszerű ember volt, közösségteremtő őserő.
A képeken Imre atya az Árpád-emlékmű felavatásán a pozsonyi csata 1100. évében (2007) a Szoborkertünkben Petras Tamás polgármesterrel, ill. részletek a Árpád-szoborcsoportról.
Ő az, akit mindig szerettünk volna barátunknak tudni, és akit míg élünk nem felejtünk el.

Gubcsi Lajos és A Magyar Művészetért 47. Gáláján
A GÁLA FILMEN, 3. rész - Agócs Gergely, Jánosi András-Hungaricus Együttes, Falath Zsuzsanna.
A 4 részes videósorozat e 3. részében Agócs Gergely énekel és játszik dudán, Thökoly- és Rákóczi-korabeli régizene dalokat ad el – és átveszi Ex Libris Díját – Jánosi András és a Hungaricus Együttes 37 éves történetének legjelentősebb, 47. gáláját tartotta A Magyar Művészetért Díjrendszer és Gubcsi Lajos 2024. júniusában, a Trianon által szétszakított magyarság életerejének fényében. E részben vette át Ex Libris Díját Kézdivásárhelyi Nők Egyesület, Kovács Ferenc, Kovalcsik Cirill, Nagy Perge László, a Romániai Magyar Dalosszövetség, Schön György, Falath Zsuzsanna – akitől e filmben idézzük záró, köszönő szavait.

Gubcsi Lajos és A Magyar Művészetért 47. Gáláján
A GÁLA FILMEN 2. RÉSZ - VARGA MIKLÓS DALAI A GÁLÁN
....Szent Istvántól az Európáig Határtalanul
37 éves történetének legjelentősebb, 47. gáláját tartotta A Magyar Művészetért Díjrendszer és Gubcsi Lajos 2024. júniusában, a Trianon által szétszakított magyarság életerejének fényében. A 4 részes videósorozat e 2. részében a gála vendégművésze, Varga Miklós énekel 3 dalt: Határtalan dal, Európa, részlet az István a királyból. És eközben Ex Libris Díjat vett át Barabás László, dr. Fazakas Zoltán József, Frigyesy Ágnes és a Budapesti Székely Kör, Hollós László.

Gubcsi Lajos és A Magyar Művészetért 47. Gáláján
És akkor jöjjön a 47. GÁLA FILMEN, 4 részben, Kedves Barátaim!
1. rész - Rátóti Zoltán, Nagy Tímea, Molnár Levente, Kusztos Tibor...
Ezen 1. részben A Magyar Művészetért Díjben részesül és verset mond Rátóti Zoltán színművész, átveszi a Zrínyi Ilona-díjat és köszönő szavakat mond Nagy Tímea olimpiai bajnok, dalokat ad elő Molnár Levente operaénekes, imát mond Kusztos Tibor református lelkész, s köszöntő szavakat Gubcsi Lajos elnök.
37 éves történetének legjelentősebb, 47. gáláját tartotta A Magyar Művészetért Díjrendszer és Gubcsi Lajos 2024. júniusában, a Trianon által szétszakított magyarság életerejének fényében. 4 részes videósorozatban számolunk be azon ünnepi mozzanatokról, amelyekben nagyszerű művészek tehetségükkel köszöntötték a díjazottakat. S eközben A Magyar Művészetért Díjban részesült a Csíki Székely Múzeum és Molnár Levente, Árpád fejedelem-díjat vett át a Rákóczi Szövetség.

Az Árpád-ház jelképei
ÁRPÁD-HÁZI KIRÁLYAINK csontmaradványainak DNS-eiből próbálnak azonosságot találni kutatóink, igen szép műsor ment erről minap a Magyar Tv História c. adásában - hatalmas tudományos munka, kevés a bizonyosság. Keresik-kutatják a 3. király, Aba Sámuel lehetséges csontjait is. Élethalálharcot vívott - és végül vesztett, életével fizetett - az I. István által utódnak kijelölt és megkoronázott Orseolo Péterrel szemben, az idegennel a magyar hagyományok képviseletében. Örök harc egy évezreden át.
Fogalmunk sincs, milyen lehetett, s unokaöccse volt-e Istvánnak, így maga is Árpád-házi, vagy csak sógora az egyébként fontos Aba nemzetségből. A híres szobrász, Kő Pál ilyennek látta - idézem Szoborkertünkből Aba Sámuel vélt képét.
ŐSEINK, HŐSEINK A FENNSÍKON címmel készen van és kiadásra vár egy gyűjteményes mű e Szoborkert összes történelmi alakjáról.